Best of XSEDE13

Highlights of XSEDE13 conference

XSEDE13 conference selects best papers, posters, visualizations and more

The XSEDE13 conference—held July 22-25 at the Marriott Marquis and Marina, San Diego—featured more than 60 papers, more than 85 posters, 10 lightning talks, nine visualizations, and 10 teams comprising students from 40 universities and high schools in the student programming competition. From among this slate of competitors, the following were selected for awards:

Best Science & Engineering Track paper / Best Paper
The awardee in the Science & Engineering track was also selected as best overall paper at XSEDE13.

Using Lucene to Index and Search the Digitized 1940 U.S. Census by Liana Diesendruck, Rob Kooper, Luigi Marini and Kenton McHenry, all from the National Center for Supercomputing Applications (NCSA) at the University of Illinois at Urbana-Champaign

 

The Phil Andrews Best Technology Track paper

CILogon: A Federated X.509 Certification Authority for CyberInfrastructure Logon by Jim Basney, Terry Fleury and Jeff Gaynor, all of NCSA

 

Best Software & Software Environments Track paper

Embedding CIPRES Science Gateway Capabilities in Phylogenetics Software Environments by Mark Miller, Terri Schwartz and Wayne Pfeiffer, all from the San Diego Supercomputer Center/University of California, San Diego

 

Best Education, Outreach and Training Track paper / Best Student Paper

The best Training, Education and Outreach Track paper was also selected as the best student paper.

Human Centered Game Design for Bioinformatics and Cyberinfrastructure Learning by Daniel Perry, University of Washington; Cecilia Aragon, University of Washington; Stephanie Cruz, University of Washington; Mette Peters, Sage Bionetworks; and Jeanne Ting Chowning, Northwest Association for Biomedical Research

 

Best Poster

Transcriptional regulatory networks of single cells during in vitro hepatic differentiation of human pluripotent stem cellsby Rathi Thiagarajan, Thomas Touboul, Robert Morey, and Louise Laurent, University of California, San Diego.

 

Best Student Poster, high school

Application of Color-recognition Algorithms in the Wide Galactic Field Survey from Planck Space Observatory by Anoushka Bose from San Diego's Francis Parker School

 

Best Student Poster, undergraduate (TIE)

There was a tie for Best Student Poster, with awards going to Anthony Frachioni, Binghamton University, for LAMMPS based umbrella sampling of the free energy landscape in Sn alloys and to Shobhit Garg, Vahe Peroomian and Mostafa El-Alaoui, UC Los Angeles, for Using High-Performance Computing to Study the Earth's magnetosphere

 

Best Student Poster, graduate

Heavy Vehicle Viscous Pressure Drag Optimization by David Manosalvas and Antony Jameson, Stanford

 

Best Visualization (selected by XSEDE13 attendee votes)

The First Star: Birth through Death by Matthew Turk, Columbia University; John Wise, Georgia Tech; Sam Skillman, University of Colorado; and Mark Subbarao, Adler Planetarium

 

Best Lightning Talk (selected by XSEDE13 attendee votes)

Optimizing the PCIT algorithm on Stampede's Xeon and Xeon Phi processors for faster discovery of biological networks by Lars Koesterke, Kent Milfeld, Dan Stanzione, Matt Vaughn, Texas Advanced Computing Center at The University of Texas at Austin; James Koltes, James Reecy and Nathan Weeks, Iowa State University

 

Student programming competition

  • First place: Ben Albrecht, University of Pittsburgh; Zhe Zhang, University of Nebraska, Lincoln; Travis Boettcher, University of Wisconsin, Eau Claire; Matt Armbruster, University of Nebraska; Cassandra Schaening, University of Puerto Rico
  • Second place: David Toth, Alex Gilley, Zack Goodwyn, Jerome Mueller, Russell Ruud, University of Mary Washington
  • Third place: Grace Silva, UNC - Chapel Hill; Melva James, Clemson University; Tracey Fernandez, New Mexico State University; Allison Hall, UC Berkeley; Lydon Ellsworth, Navajo Technical College; Giancarlo Sanguinetti, Lehigh University
  • Most Creative Solution: Erik Parreira, University of California, San Diego; Utkrisht Rajkumar, Mira Mesa High School; Shraman Ray Chaudhuri, MIT;  Eric Dillmore, UT Dallas; Katherine Prutz and Annalise Labatu,  Louisiana School for Math, Science, and the Arts
  • Fan Favorite: Nicholas Szapiro, University of Oklahoma; Diego Mesa and Wendy Vasquez, University of California, San Diego; Rodney Pickett, Michigan State University; Augusto Seminario, UC Berkeley; Latifa Jackson, Drexel University; Victoria Nneji, Columbia University

Key Points
Award Winners
Related Links
Contact Information