XSEDE13 is hosted by

XSEDE, Extreme Science and Engineering Discovery Environment, xsede.org.

In cooperation with

Platinum Sponsors

Intel logo

Gold Sponsors

Cray logo

Penguin Computing logo

IBM and the IBM logo are trademarks of International Business Machines Corp., registered in many jurisdictions worldwide.

Silver Sponsors

Dell logo

Bronze Sponsors

Seneca logo

NVIDIA logo

Non-Profit Silver Sponsors

Computation Institute logo

Non-Profit Bronze Sponsors

National University Logo

Patron Sponsor

Media Sponsor

National Science Foundation logo. XSEDE is supported by the
National Science Foundation

Committees

Overall Leadership

General Chair: Nancy Wilkins-Diehr, SDSC
Vice Chair: Warren Froelich, SDSC
Finance and Registration Chair: Jeff Gaede, NCSA
Communications Chair: Tricia Barker, NCSA

Technical Program

Chair: Amit Majumdar, SDSC
Deputy Chair: Jay Alameda, NCSA
Science Track Chair: Jan Odegard, Rice
Science Track Vice Chair: Bob Sinkovits, SDSC
Science Track Vice Chair: Mark Fahey, NICS
Technology Track (Systems and Middleware) Chair: Thomas Hacker, Purdue
Technology Track (Systems and Middleware) Vice Chair: Stephen McNally, NICS
Software and Software Environments Track (Gateways, Bridging, applications developers) Chair: Suresh Marru, Indiana University
Software and Software Environments Track (Gateways, Bridging, applications developers) Vice Chair: JP Navarro, Argonne National Laboratory
Software and Software Environments Track (Gateways, Bridging, applications developers) Vice Chair: Marlon Pierce, Indiana University
Training, Education, and Outreach Services Track Chair: Sam Moore, TACC
Training, Education, and Outreach Services Track Vice Chair: Anne Bowen, TACC
Training, Education, and Outreach Services Track Vice Chair: Roger Moye, The University of Texas MD Anderson Cancer Center
Training, Education, and Outreach Services Track Vice Chair: Diane Baxter, SDSC
Poster Track Co-Chairs: Arun Datta, National University; Henry Neeman, U. of Oklahoma
Tutorials Chair: Galen Arnold, NCSA
Tutorials Vice Chair: Bilel Hadri, NICS
Proceedings Chair: Raj Kettimuthu, Argonne National Laboratory
Proceedings Vice Chair: Eun-Sung Jung, Argonne National Lab
Bioscience Advisor: Hugh Nicholas, PSC
Job Fair Chair: Bob Sinkovits, SDSC

 

Logistics and Local Arrangements

Chair: Warren Froelich, SDSC
Deputy Chair: Kay Hunt, Purdue
Vendor Liaison: Donna Hunt-Caraballo, HMS Meeting Services
Networking and Security Chair: Tom Hutton, SDSC Networking and Security
Visualization Showcase Chair: Mark Vanmoer, NCSA
Social Events Chair: Diane Baxter, SDSC
Birds of a Feather Sessions Chair: Dana Brunson, Oklahoma State
Awards Chair: David Hart, NCAR
Student Volunteers and Program Chair: Ange Mason, SDSC
Sponsorships and Exhibits Chair: Kay Hunt, Purdue
Campus Champions Chair: Jeff Pummill, Arkansas
Campus Champions Deputy Chair: Timothy Stitt, Notre Dame
Communications Chair: Tricia Barker, NCSA
XSEDE Staff Meetings Chair: Tim Cockerill, NCSA