Conference Program

TeraGrid'10 CONFERENCE PROGRAM

Download a PDF of the conference program.

Sunday, August 1, 2010
time  
4:00 - 7:00pm REGISTRATION - Students and Tutorial attendees [Lobby]
7:00 - 9:00pm STUDENT RECEPTION [Fountainview]


Monday, August 2, 2010
7 am - 8 am Continental Breakfast[Admiral Room] REGISTRATION--Students and Tutorial attendees [Lobby]
8 - 10am Tutorials How to design a cluster that works with the TG(Part 1) Daniel LaPine, Jeremy Enos, Nathaniel Mendoza [Grand Station II] STUDENT DAY Waterfront, Brighton III & IV Campus Champions[Fountain View, Stoops Ferry] FutureGrid Advisory Board Meeting[Edenburg]
Tutorials Introduction to scientific visualization on Longhorn(Part 1) Dr. Kelly Gaither [Grand Station III]
Tutorials Running applications at scale on the first academic petaflop supercomputer(Part 1) Glenn Brook, Lonnie Crosby, Meng-Shiou Wu, and Haihang You [Grand Station IV]
Tutorials Cloud technologies, data-intensive science and the TG(Part 1) Scott McCaulay, Judy Qiu, Marlon Pierce, Rich Knepper [Grand Station V]
Tutorials Building Science Gateway Applications(Part 1) Yan Liu, Shaowen Wang, Nancy Wilkins-Diehr [Ellwood]
Tutorials HPC Applications Best Practices(Part 1) Gilad Shainer, Tong Liu, David Cownie, Jeff Layton [Haselton]
Tutorials Optimization in multi-core systems(Part 1)
Kent Milfeld, Lars Koesterke, Carlos Rosales [Brighton I]
Tutorials Parallel simulations and Science Gateways on the MATLAB Resource at Cornell(Part 1) Dr. Nathaniel Woody, Dr. Steven Clark, Susan Mehringer [Brighton II]
10 - 10:30am Break [Outisde Grand Ballrooms + 2nd floor Foyer]
10:30am - 12:00pm Tutorials How to design a cluster that works with the TG(Part 2) Daniel LaPine, Jeremy Enos, Nathaniel Mendoza [Grand Station II] STUDENT DAY Waterfront, Brighton III & IV Campus Champions[Fountain View, Stoops Ferry] FutureGrid Advisory Board Meeting[Edenburg] REGISTRATION--Students and Tutorial attendees [Lobby]
Tutorials Introduction to scientific visualization on Longhorn(Part 2) Dr. Kelly Gaither [Grand Station III]
Tutorials Running applications at scale on the first academic petaflop supercomputer(Part 2) Glenn Brook, Lonnie Crosby, Meng-Shiou Wu, and Haihang You [Grand Station IV]
Tutorials Cloud technologies, data-intensive science and the TG(Part 2) Scott McCaulay, Judy Qiu, Marlon Pierce, Rich Knepper [Grand Station V]
Tutorials Building Science Gateway Applications(Part 2) Yan Liu, Shaowen Wang, Nancy Wilkins-Diehr [Ellwood]
Tutorials HPC Applications Best Practices(Part 2) Gilad Shainer, Tong Liu, David Cownie, Jeff Layton [Haselton]
Tutorials Optimization in multi-core systems(Part 2) Kent Milfeld, Lars Koesterke, Carlos Rosales [Brighton I]
Tutorials Parallel simulations and Science Gateways on the MATLAB Resource at Cornell(Part 2) Dr. Nathaniel Woody, Dr. Steven Clark, Susan Mehringer [Brighton II]
12 - 1:00pm Lunch [Admiral]
1:00 - 2:15pm Tutorials Computing across Open Science Grid and TG(Part 1) John McGee, Mats Rynge, Jason Reilly [Grand Station II] STUDENT DAY Waterfront, Brighton III & IV Campus Champions[Fountain View, Stoops Ferry] FutureGrid Advisory Board Meeting[Edenburg] REGISTRATION--Students and Tutorial attendees [Lobby]
Tutorials Introducing RDAV & Nautilus for visualization, data analysis and workflows(Part 1) Sean Ahern, Amy Szczepanski, Gary Liu, Scott Simmerman [Grand Station III]
Tutorials Running applications at scale on the first academic petaflop supercomputer(Part 3) Glenn Brook, Lonnie Crosby, Meng-Shiou Wu, and Haihang You [Grand Station IV]
Tutorials Open grid environments software for Science Gateways(Part 1) Marlon Pierce, Suresh Marru [Grand Station V]
Tutorials Performance Analysis and Tuning for GPUs(Part 1) Richard Vuduc, Hyesoon Kimy, Brandon Hill, Tabitha Samuel [Ellwood]
Tutorials PerfExpert: An Automated Approach to Analyzing and Optimizing the Node-Level Performance of HPC Applications(Part 1) James Browne, Martin Burtscher [Haselton]
Tutorials vSMP and Flash technologies for data-intensive applications(Part 1) Mahidhar Tatineni, Jerry Greenberg, Arun S. Jagatheesan [Brighton I]
Tutorials Scalable systems management with Puppet(Part 1) Stephen McNally, Nick Jones [Brighton II]
2:15pm Break [Outisde Grand Ballrooms + 2nd floor Foyer]
2:30 - 5:00pm Tutorials Computing across Open Science Grid and TG(Part 2) John McGee, Mats Rynge, Jason Reilly [Grand Station II] STUDENT DAY Waterfront, Brighton III & IV Campus Champions[Fountain View, Stoops Ferry] FutureGrid Advisory Board Meeting[Edenburg] REGISTRATION--Students and Tutorial attendees [Lobby]
Tutorials Introducing RDAV & Nautilus for visualization, data analysis and workflows(Part 2) Sean Ahern, Amy Szczepanski, Gary Liu, Scott Simmerman [Grand Station III]
Tutorials Running applications at scale on the first academic petaflop supercomputer(Part 4) Glenn Brook, Lonnie Crosby, Meng-Shiou Wu, and Haihang You [Grand Station IV]
Tutorials Open grid environments software for Science Gateways(Part 2) Marlon Pierce, Suresh Marru [Grand Station V]
Tutorials Performance Analysis and Tuning for GPUs(Part 2) Richard Vuduc, Hyesoon Kimy, Brandon Hill, Tabitha Samuel [Ellwood]
Tutorials PerfExpert: An Automated Approach to Analyzing and Optimizing the Node-Level Performance of HPC Applications(Part 2) James Browne, Martin Burtscher [Haselton]
Tutorials vSMP and Flash technologies for data-intensive applications(Part 2) Mahidhar Tatineni, Jerry Greenberg, Arun S. Jagatheesan [Brighton I]
Tutorials Scalable systems management with Puppet(Part 2) Stephen McNally, Nick Jones [Brighton II]
6 - 7:30pm CASUAL RECEPTION [Admiral/Waterfront/Reflections]


Tuesday, August 3, 2010
7:30 - 8:30am Breakfast [Reflections, Waterfront]   REGISTRATION [Lobby]
8:15am Welcoming Remarks
Richard Moore, Dan Katz
[Grand Station I-V]
Student Programming Contest [Haselton]
8:30am TG Overview
John Towns
9 - 9:45am Keynote:
Importance of Cyberinfrastructure for Numerical RelativityGabrielle Allen (LSU, computational astrophysics)
[Grand Station I-V]
9:45 - 10am Break [Outisde Grand Ballrooms
+ 2nd floor Foyer]
  EOT Track [Reflections] Tech Track [Brighton I-V] Science Track [Grand Stations III, IV] Student Programming Contest [Haselton] REGISTRATION [Lobby]
10 - 10:30am Defining the Competencies for Petascale Computing Education and Training Steven Gordon, Judith Gardiner Mapping parallel applications on the machine topology: Lessons learned Abhinav Bhatele, Laxmikant V. Kale Invited Talk; Dedicated High-End Computing to Revolutionize Climate Modeling: An International Collaboration J. Kinter
10:30 - 11am Two Decades of Impact on the Nation's High Performance Computing Research: DOE Computational Science Graduate Fellowship Program Mary Ann Leung A Network Latency and Statistical Calibration Study for an InfiniBand Fat-Tree Topology Karl Schulz, Ernesto Prudencio, William Barth 3D Global Hybrid Simulations of the Magnetosphere and I/O Strategies for Massively Parallel Kinetic Simulations Homa Karimabadi
11 - 11:30am Broadening Participation in the Southeast Linda Akli, Jerry Perez, Eduardo Socolovsky Investigation of Performance of a Hybrid MPI-OpenMP Turbulence Code Pablo Mininni, Duane Rosenberg, Raghu Reddy, Annick Pouquet. High-throughput computing of large-scale ensembles on the TeraGrid and DEISA for HIV-1 Protease Simulation Shantenu Jha
11:30 - 12n Teaching High Performance Computing to Undergraduate Faculty and Undergraduate Students Charles Peck, Andrew Fitz Gibbon, Paul Gray, David Joiner, Tom Murphy, Henry Neeman, Skylar Thompson, R. M. Panoff. Optimizing a Parallel Runtime System for Multicore Clusters: a Case Study Chao Mei, Gengbin Zheng, Filippo Gioachin, Laxmikant V.Kale Asynchronous Implementation of A Parallel Genetic Algorithm for the Generalized Assignment Problem Yan Liu, Shaowen Wang
12 - 1:15pm Lunch [Reflections, Waterfront]
12 - 1:00pm Working Groups Data [Woodlawn I] Student Programming Contest [Haselton] REGISTRATION [Lobby]
Working Groups Common User [Ellwood I]
Working Groups EOT [Edenburg]
Working Groups Advanced User [Ellwood II]
Working Groups Visualization [Stoops Ferry]
1:15 - 2:15pm Panel Session: Advanced Cyberinfrastructure Integration with Large Scale NSF Science and Engineering Projects Kent Blackburn (LIGO), Rudi Eigenman (NEES), John Orcutt (OOI) and Dan Stanzione (iPlant) [Grand Station I-II]
2:15pm Break
  Gateways Track [Reflections] Tech Track [Brighton I-V] Science Track [Grand Stations III, IV] Student Programming Contest [Haselton] REGISTRATION [Lobby]
2:30 - 3pm Invited talk; Bioinformatics gateways to next-generation infrastructures Christophe Blanchet TeraGrid Resource Selection Tools - A Road Test Subhashini Sivagnanam, Kenneth Yoshimoto Invited talk; Accelerating Data-Intensive Science with Gordon and Dash Michael Norman, Allan Snavely
3 - 3:30pm TeraGrid Science Gateway AAAA Model: Implementation and Lessons Learned Jim Basney, Von Welch, Nancy Wilkins-Diehr Globus GRAM5 - a scalable and reliable job management service for TeraGrid Stuart Martin, Joe Bester, Steve Tuecke Patterns in Bird Migration Phenology Explored through Data Intensive Computation Steven Kelling, Daniel Fink, Robert Cook, Suresh SanthanaVannan, John Cobb, Kevin Webb, William Michener Michener
3:30 - 4pm Development of the Uintah Gateway for Fluid-Structure-Interaction Problems John Schmidt, Martin Berzins The Karnak Prediction Service Warren Smith A Compelling Case for a Centralized Filesystem on the TeraGrid: Enhancing an astrophysical workflow with the Data Capacitor WAN as a test case Scott Michael Michael, Stephen Simms, W. B. (Trey) Breckenridge, Roger Smith, Matthew Link
4:00 - 4:15 pm Break
4:15 - 4:45pm The Longhorn Visualization Portal: A Web-Based Interface to the Longhorn Visualization and Data Analysis Cluster Greg Johnson, Brandt Westing, Stephen Mock, Maytal Dahan, Matthew Hanlon, Kelly Gaither End-to-End Framework for Fault Management for Open Source Clusters: Ranger John Hammond, Tommy Minyard, James Browne Cosmological structure formation at the largest and smallest scales Brian O'Shea, Michael Norman, Jack Burns, Matthew Turk, Britton Smith, Sam Skillman, John Wise Student Programming Contest [Haselton] REGISTRATION [Lobby]
4:45 - 5:15pm GISolve 2.0: Geospatial Problem Solving Environment Based on Synthesizing Cyberinfrastructure and Web 2.0 Shaowen Wang, Yan Liu Identifying Software Usage at HPC Centers with the Automatic Library Tracking Database Bilel Hadri, Mark Fahey, Nick Jones Turbulence in Molecular Clouds: Inferences from Simulations of Multiphase Interstellar Medium Alexei Kritsuk, Segrey Ustyugov, Michael Norman
5:15 - 5:30 pm Break
5:30 - 6:30pm Working Groups Software
Allocations
[Brighton IV]
[Stoops Ferry]
5:30 - 7:00pm BOF New Compute Systems in the TeraGrid Pipeline(Part 1) Woodlawn I
BOF "MATLAB on the TeraGrid" Experimental Resource: Information, Getting Started & Success Stories Ellwood I
BOF Data Curation and Management in the TeraGrid Edenburg
BOF Extending Cyberinfrastructure Beyond Its Own Boundaries - Campus Champion Program Ellwood II
7:00 - 9:00pm VIZ GALLERY AND POSTER RECEPTION [Admiral, Reflections, Waterfront]


Wednesday, August 4, 2010
7:30 - 8:30am Continental Breakfast [Reflections, Waterfront]
8:30am The Transition from TeraGrid to XD (Richard Moore) Grand Station I-V
8:45am Keynote: The Essential Role Cyberinfrastructure Plays in the Geosciences Portfolio (Tim Killeen) Grand Station I-V
9:45 - 10am Break [Outisde Grand Ballrooms
+ 2nd floor Foyer]
  EOT Track [Reflections] Tech Track [Brighton I-V] Science Track [Grand Stations III, IV]
10 - 10:30am Virtual Appliances for Training and Education in FutureGrid Renato Figueiredo, Arjun Prakash, David Wolinsky [Reflections] Petascale I/O using HDF-5 Nicholas Malaya, Karl Schulz, Robert Moser [Brighton I-V] Invited talk; Uintah a scalable framework for hazard analysis Martin Berzins, Justin Luitjens, Qingyu Meng, Todd Harman, Charles Wight, Joseph Peterson [Grand Stations III, IV]
10:30 - 11am A Desktop to Teragrid Ecosystem Jill Gemmill, Jim Bottum, Peter Cummings, Tom Finholt, Igor Jouline, Stephen Lanier, Ken Lewis, Nicholas Panasik, Jack Wells [Reflections] DASH-IO: an Empirical Study of Flash-based IO for HPC Jiahua He, Jeffrey Bennett, Allan Snavely [Brighton I-V] Modelling Data-driven CO2 Sequestration Using Distributed HPC Cyberinfrastructure Yaakoub El Khamra, Shantenu Jha, Christopher White [Grand Stations III, IV]
11 - 11:30am Cyberinfrastructure Campus Bridging with Campus Champions Dan Fraser, Kay Hunt, Scott Lathrop, Roger Moye, James Barr von Oehsen, Ruth Pordes, Jeff Pummill [Reflections] Kerberized Lustre 2.0 over the WAN Josephine Palencia, Robert Budden, Kevin Sullivan [Brighton I-V] Computational Explorations into the H1N1 Pandemic Shawn Brown, Phil Cooley, Bruce Y. Lee, William Wheaton, John Grefenstette, Donald Burke [Grand Stations III, IV]
11:30 - 12n A Vision for Cyberlearning and Workforce Development Alex Ramirez, Diane Baxter, Scott Lathrop [Reflections] Enabling Lustre WAN for Production Use on the TeraGrid: A Lightweight UID Mapping Scheme Stephen Simms, Joshua Walgenbach, Justin Miller, Kit Westneat [Brighton I-V] Agent-based Modeling of Agricultural Land Use on TeraGrid Anand Padmanabhan, Wenwu Tang, Shaowen Wang [Grand Stations III, IV]
12 - 1:15pm Lunch [Reflections, Waterfront]
12 - 1:00pm Working Groups External Relations [Woodlawn I]
Working Groups User Facing [Ellwood I]
Working Groups Network [Edenburg]
Working Groups Science Gateways [Ellwood II]
Working Groups Q/A [Stoops Ferry]
1:15 - 2:15pm Plenary Session Technology Audit and Insertion Services, and Sponsor Presentation (Dell) Tom Furlani, John Towns, and Jim Gutowski [Grand Station I-II]
2:15pm Break
  EOT Track [Reflections] Tech Track [Brighton I-V] Science Track [Grand Stations III, IV]
2:30 - 3pm Beowulf Bootcamp: Teaching Local High Schools about HPC Steven Brandt, Chirag Dekate, Phllip LeBlanc, Thomas Sterling [Reflections] Globus.org: high-performance, reliable data movement SaaS for TeraGrid Stuart Martin, Steve Tuecke, Steve Graham, Lisa Childers [Brighton I-V] Invited talk; Long-timescale simulations of GPCRs on Anton, a specialized molecular dynamics machine Ron Dror [Grand Stations III, IV]
3 - 3:30pm Not Stuck in the Shallow End but Riding the Wave of Opportunity in Teragrid-Inspired Outreach Bonnie Bracey Sutton, Vic Sutton [Reflections] Federated Login to TeraGrid Jim Basney, Terry Fleury, Jon Siwek, Von Welch [Brighton I-V] Acceleration of AMBER Molecular Dynamics Simulations using NVIDIA GPUs: Performance Improvements, Validation and Lessons LearnedRoss Walker [Grand Stations III, IV]
3:30 - 4pm Computation and Visualization for High School Chemistry Educators and Students at the Institute for Chemistry Literacy Through Computational Science (ICLCS) Edee Wiziecki, R. Jay Mashl, Bernard A'cs, Michael Evans, Jeffrey Moore [Reflections] ActionFolders: Automation, Notification, Workflow Rion Dooley, Maytal Dahan [Brighton I-V] A Novel Approach to Parallel 3-D FFT Yang Wang, Anthony Rollett [Grand Stations III, IV]
4:00 - 4:15 pm Break
  Gateways Track [Reflections] Tech Track [Brighton I-V] Science Track [Grand Stations III, IV]
4:15 - 4:45pm Accelerating Science Gateway Development with Web 2.0 and Swift Wenjun Wu, Thomas Uram, Michael Wilde, Mark Hereld, Michael E. Papka [Reflections] Design and Implementation of a Production Dynamically Configurable Testbed Kenny Welshons, Patrick Dorn, Andrei Hutanu, Petr Holub, John Vollbrecht, Gabrielle Allen [Brighton I-V] Biomolecular modeling using NAMD on TeraGrid machinesAbhinav Bhatele, Eric Lee, Ly Le, Leonardo Trabuco, Eduard Schreiner, Jen Hsin, James C. Phillips, Laxmikant V. Kale, Klaus Schulten [Grand Stations III, IV]
4:45 - 5:15pm Open Grids Computing Environments: Advanced Gateway Support Activities Marlon Pierce, Suresh Marru, Raminder Singh, Archit Kulshrestha, Karthik Muthuraman [Reflections] DataONE:Building a virtual data center for the biological, ecological and environmental sciences William Michener, John Cobb, Robert Cook, Rebecca Koskela, Dave Vieglais [Brighton I-V] BioDrugScreen: a computational drug design resource for ranking molecules docked to the human proteome Liwei Li, Khuchtumur Bum-Erdene, Josh Rosen, Marlon Pierce, Samy Meroueh [Grand Stations III, IV]
5:15 - 6:45pm BOF New Compute Systems in the TeraGrid Pipeline(Part 2) Stoops Ferry
BOF Common User Environments Working Group - Progress Report of Users Ellwood I
BOF NSF DataNet Program overview and community input solicitation Edenburg
BOF SLASH2:  Next Generation Filesystem for Cooperating Scientific Institutions Ellwood II
5:30 - 6:30pm Working Group: Scheduling [Woodlawn I]
7:00 - 10pm DINNER CRUISE


THURSDAY, AUGUST 5, 2010
7:30 - 8:30am Continental Breakfast [Waterfront]
8:30 - 9:15am Conference Awards Grand Station I-V
9:15 - 10:00am Keynote: Challenges in Preparing Applications for Blue Waters (Bob Wilhelmson) Grand Station I-V
10:00am Break [Outisde Grand Ballrooms + 2nd floor Foyer]
  Gateways Track [Reflections] Tech Track [Brighton I-V] Science Track [Grand Stations III, IV]
10:15 - 10:45am The TeraGrid Mobile User Portal: Ticketing, Data, and Complete Job Management On The Go Rion Dooley, Maytal Dahan, Stephen Mock, John Boisseau Experiences with the Distributed Debugging Tool Frank Willmore, John Cazes, Carlos Rosales Biomolecular Simulations Jeffry Madura, Eliana Asciutto, Bonnie Merchant
10:45 - 11:15am Bringing High Performance Climate Modeling into the Classroom Lan Zhao, Wonjun Lee, Carol Song, Matthew Huber, Aaron Goldner Simplifying Complex Software Assembly: The Component Retrieval Language and Implementation Eric Seidel, Gabrielle Allen, Steven Brandt, Frank Löffler, Erik Schnetter UltraScan: High-resolution modeling of analytical ultracentrifugation experiments on TeraGrid Emre Brookes, Borries Demeler
11:15 - 11:45am Conjugating Science Gateways and Grid Portals into e-Collaboration environments: the LifeRay and GENIUS/EnginFrame use case Roberto Barbera, Giuseppe La Rocca, Riccardo Rotondo, Alberto Falzone, Paolo Maggi, Nicola Venuti ABM++, A Distributed ABM Software Framework Doug Roberts, James Rineer, Diglio Simoni Numerical Simulations of Coupled Electro-Mechanical Dynamics in a Dog Ventricle Henian Xia, Kwai Wong, Wenjun Ying, Xiaopeng Zhao
11:45am - 12:15pm Utilizing a social networking site as a web portal to process CRESIS radar data Jeff Wood, Linda Hayden, Raminder Singh Performance Optimization of Large Non-Negatively Constrained Least Squares Problems with an Application in Biophysics Emre Brookes, Borries Demeler PLSQR: An MPI based Parallel Implementation of LSQR Algorithm for Seismic Tomography He Huang, Liqiang Wang
12:15 - 1:00pm Box Lunch [Reflections, Waterfront]